Ar lietuviškame sode visada gimsta natūralus maistas?

Yra įprasta manyti, kad jei produktas yra užaugintas savoje žemėje, savame sode, tuomet jo nauda yra nediskutuotina. Ypač jei lyginsime taip užaugintą maistą su tuo, kuris parduotuvėje. Tame yra daug tiesos: lietuviškame sode iš tikrųjų yra užauga pakankamai maistingas derlius, nes mūsų dirva yra palanki auginti daugumą mūsų naudojamų produktų: bulves, pomidorus, braškes, agurkus ir kitas populiarias lietuviškas daržoves, uogas ar vaisius.

Kodėl taip užaugintas maistas yra geresnis nei konvencinius, komercišku būdu užaugintas maistas? Dažniausiai todėl, kad dirva, kurioje auginamas derlius yra ne tiek nualinta trąšų naudojimo. Bet auginti daržoves, vaisius ir uogas reikia mokėti: netinkamai pasodintas, perlaistytas ar per daug nutręštas augalas gali duoti neoptimalų derlių kiekio ir kokybės atžvilgiu. Pasimokyti sodininkystės ir daržininkystės meno gali kiekvienas, tam tereikia surasti informacijos apie sodinimo ir auginimo ypatumus, ką galite padaryti, kad ir sodininku.INFO portale. Pasirinkite daržovę ir skaitykite mokslu ir ilgamete patirtimi paremtą informaciją.

Taigi, kokias didžiausias Lietuvos sodininkų klaidas galime įvardinti?

Klaida #1: per didelis trąšų naudojimas

Trąšos padeda pasodintiems augalams augti greičiau ir gausiau. Trąšos pačios savaime nėra joks blogis. Žmonės tręšia savo dirvas ir natūraliomis, organiškomis trąšomis, tokiomis kaip mėšlas. Cheminės trąšos irgi nėra kažkas, ko reikėtų baidytis. Kaip ir su viskuo gyvenime, vartojant saikingai, trąšos tikrai nepakenks, nesvarbu ar naudosite organiškas, ekologiškas ar chemines trąšas. Tik ekologiško maisto standartas yra toks, kad galima naudoti tik labai ribotą ir griežtai reglamentuojamą spektrą trąšų.

Bet reikia suvokti, kad trąšų gali būti per daug. Jei jų ant augalų užberiama per daug, galite tikėtis, kad nutiks vienas iš dviejų variantų:

  • jūsų augalas išaugs didelis ir lapuotas, tačiau vaisių neduos daug, o tuos, kuriuos duos, jie bus labai nekokybiški ir smulkūs;
  • jūsų augalas apskritai neaugs ir bus „nunuodytas”.

Todėl norėdami padidinti derlių turite dėti tik rekomenduotiną kiekį trąšų. Bet reikėtų atsiminti ir dar vieną svarbų dalykų: net jei derlius bus gausus ir kokybiškas ir jums pasiseks „neapnuodyti” savo augalo, trąšos gali įtakoti dirvą. Kaip įtakoti? Taip, kad vėliau dirvai reikės leisti „pailsėti”, nes ji paprasčiau nebeduos norimo kiekio ir kokybės derliaus. Todėl ilgajame laikotarpyje per didelis trąšų kiekis vis tiek pakenks jūsų sodui ar daržui.

Klaida #2: netinkamos dirvos ir priešsėlių parinkimas

Sodininkystė nėra tik žemės ploto paruošimas valgomųjų augalų sodinimui. Reikia žinoti ir ką kur sodinti. Reikia žinoti kaip skirtinga žemė veikia skirtingas kultūras ir kokie augalai auga šalia kokių.

Sodinti braškes šalia žemuogių yra protingas sprendimas, tačiau sodinti jas šalia česnakų ar svogūnų – jau visai kas kita. Skirtingi augalai turi skirtingus reikalavimus ir skirtingai pasisavina maistines medžiagas iš dirvos. Jos taip pat prišaukia skirtingų ligų ir kenkėjų, kurie vienoms kultūroms yra pavojingesni nei kitoms.

Neįmanoma išvardinti visų priešsėlių, todėl rekomenduojame tiesiog į tai atkreipti dėmesį ir pasidomėti apie priešsėlius ir dirvos priežiūrą minėtoje sodininku.INFO straipsnių duomenų bazėje.

Klaida #3: baimė nugenėti

Kai kurie pradedantieji sodininkai bijo genėjimo, nes mano, kad jei lapų ar šakų bus daug, tuomet bus daugiau derliaus. Bet taip nėra, nes per didelis lapų kiekis gali užstoti saulės šviesą, reikalingą nokimo procesui arba pasisavinti per daug vandens ar maistinių medžiagų iš žemės. Gal vaisiaus apraizgų ir bus daugiau, bet galutiniame rezultate derlius vis tiek bus neoptimalus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *